top of page

Ápolási modell

IMG_1287.jpg

A Szőcs Egészségügyi Szolgáltató Kft. ápolási, gondozási tevékenységeit a törvényben meghatározottak szerint, a bizonyítékokon alapuló ápolás irányelvei szerint, a tevékenységéhez fűződő ápolási modell szerint végzi. Az ápolási anamnézis felvételekor, az ápolási szükségletek felmérésekor, az ápolási tevékenységek konkrét meghatározásánál és az ápolás értékelésénél, Dorothea Orem ápolási modelljét vezeti be.   „Dorothea Orem az egyik legismertebb kutató az ápolási területen az Egyesült Államokban. Az ápolási gyakorlatok, mint gyakorlati tudományok fejlesztése az egyik fő terület volt, ahol ez a nővér, professzor és kutató elméletileg elmondta. Az egyik fő hozzájárulása az egészségügyi szakma teljesítménymodelljéből állt. A Dorothea Orem elméleti felépítésében alapvető a személy fogalma. Az Orem biológiai, racionális és gondolkodó szervezetként fejleszti azt, amelyet a környezet befolyásolhat. Innen az Orem elmélete azt állítja, hogy a személy képes előre meghatározott cselekvéseket végrehajtani, amelyek mind őt, mind másokat és környezetüket érintik. A fentiek adnak feltételeket a saját gondozásának teljesítésére.
 

A Dorothea Orem a saját ápolási definíciójára is rámutat, amely az, hogy közvetlen segítséget nyújtson az önellátásban. Ugyanezt fogják biztosítani saját igényeiknek megfelelően, és a kapacitások elégtelensége miatt az egyének vagy emberek csoportjai gondozásával. Ez a modell segítette az ápolás következetes alapját. Mindez az Orem által megvalósított konceptualizáció szilárdságot adott a nagy érettségű elméleti eszköznek. Annyira, hogy elkerülhetetlen hivatkozást jelentett a modern ápolási és közegészségügyi politikák terén. E fogalom alapján az öngondozási hiány elméletet, mint tudásterületet állította össze, amely három kapcsolódó al-elméletből áll: öngondozási, öngondozási hiány és ápolási rendszerek. Ezt az Orem által kifejlesztett és magyarázott elméletet Orem modellnek nevezték, és számos elismerést és kiadványt érdemelt meg.” Forrás: https://hu.thpanorama.com/articles/medicina/dorothea-orem-biografa-y-teora.html A Szőcs Egészségügyi Szolgáltató Kft. az ápolás folyamata során, a Dorothea Orem Önellátási modelljének a szempontjait alkalmazza.

 

Szempontok: Az ápolási, gondozási ellátás akkor szükséges, ha az egyén képtelen biológiai, pszichológiai, fejlődési vagy társadalmi szükségleteit maga kielégíteni. Elmélete az önellátó képesség hiányát emeli ki. Fő célja, hogy segítse a beteget az önellátás elérésében. Az ember önellátó tevékenysége az önellátásból az élet és egészség fenntartása, a betegségből vagy a sérülésből való felépülés és ezek következményeinek folyamatos leküzdése és előmozdítása fontos. Minden embernek képesnek kell lennie az önellátásra. E képesség elvesztése állapotváltozást, betegséget vagy halált okozhat. Az egyén számára, egészségügyi állapotából fakadóan, a szükséges önellátó tevékenységet néha teljes egészében az ápolónak, gondozónak kell pótolnia. Máskor az ápoló, gondozó csak egyik-másik ápolási tevékenységet végzi, csak felügyeli a beteg segítőit és az önellátásra törekvő egyént tanításával és irányításával segíti a szükséges önellátó képesség megőrzésében. Az ápoló feladata az önellátással kapcsolatos szükségletek kielégítésére való képtelenség okának megállapítása, és azoknak a lépéseknek megtétele, amelyek révén a beteg e szükségletek kielégítésére, azaz önellátásra képessé válik.

Távlati célok: A Páciensek és a társadalmi elvárásokhoz alkalmazkodva, fontosnak tartjuk, hogy későbbiekben bevezessük a német Ápolási Akadémia modelljét melyet, Cora van der Kooij fejlesztett ki, a tartós ápolásra szoruló, főleg demenciában szenvedő Páciensek számára. Das mäeutische Pflege- und Betreuungsmodell néven. „Darstellung und Dokumentation.

IMG_1160.jpg
IMG_1178.jpg

Die Urheberin der Mäeutik in der Pflege beschreibt in diesem erfolgreichen einführenden Werk die Grundlagen, Hintergründe und Perspektiven von ihrem mäeutischen Pflege- und Betreuungsmodell. Sie verbindet dieses Modell mit der ursprünglichen Theoriebildung über Pflege und Betreuung und Pflegeprozess der frühen Pflegetheoretiker Peplau, Orlando, Neumann und andere. Sie plädiert für eine ‚altneue‘ Sichtweise auf den Pflege – und Betreuungsprozess, insoweit es sich um den Pflegeprozess in der Alten- Langzeit und Behindertenbetreuung handelt. Sie definiert diesen Prozess als ‚die Begleitung des Bewohners bzw. des Patienten in seinem Prozess von Krankheit, Heilung oder Verlusten.

 

Dieser Prozess beinhaltet vier Phasen: Empfang und Einzug, Eingewöhnungsphase, Wohnfase und Abrundung- oder Verabschiedungsphase. Dabei geht sie auf die Entbürokratisierung ein und befürwortet diese der Dokumentation in Deutschland. In dieser neuen Auflage sind zwei Kapitel über Demenz und Demenzbetreuung aufgenommen, die auf ihrer Doktorarbeit beruhen.” Akademie für Mäeutik Deutschland Gustav-Heinemann-Ufer 56 50968 Köln Tel. 0221 – 34 02 93 50 Fax. 0221 – 34 02 94 44 info(at)afmd.de Elke Strauß (Geschäftsführung) Mail: elke.strauss(at)afmd.de Jeanette Lösing (Geschäftsführung) Mail: jeanette.loesing(at)afmd.de   Forrás: (2017) Cora van der Kooij. Das mäeutische Pflege- und Betreuungsmodell.
 

IMG_1151.jpg
bottom of page